GunClip od Cryee`a

Piotr "Wroobel" Wróblewski

-Kochanie, co się dzieje? Ostatnio jesteś jakiś nieobecny.

-A, tam… Nic takiego.

-Mów, przecież wiesz, że możesz na mnie liczyć.

-Nie wiem co robić, mój Glock 19 z latarka surefire x400 nie mieści mi się kaburze… Nie wiem co dalej z nami będzie.

Myślę, że chyba każdy airsoftowiec ma za sobą podobną rozmowę. Setki rodzin rozpadły się przez tego typu problemy. Niewielu jest w stanie przetrwać ciężki czas wyboru kabury…  No dobrze, może trochę przesadziłem, ale bez wątpienia problem doboru kabury jest dość powszechny. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy naszą broń krótką zdobi jakaś latarka albo co gorsza tłumik. Na szczęście firma Crye Precision, wyciąga do nas pomocna dłoń w postaci nowej kabury, a w zasadzie czegoś co spełnia zadanie kabury. Dziś kilka słów o tym nowym wynalazku noszącym nazwę GunClip.

Jak wszyscy, a z pewnością większość wie, firma Crye Precision słynie z różnych zaawansowanych technicznie nowinek wyposażenia indywidualnego. Tym razem amerykanie wymyślili nietypowe urządzenie do przenoszenia i dobywania broni krótkiej. Na czym ów innowacyjność polega?

GunClip w pełnej krasie
źródło: ar15.com

Pierwszą znaczącą różnicą jest wielkość urządzenia. Standardowe kabury, czy to twarde czy miękkie osłaniają dość dużą część broni. Zazwyczaj z kabury wystaje zaledwie chwyt i koniec zamka, w szczególnych przypadkach niewielki fragment okolic wylotu lufy.  GunClip jest natomiast urządzeniem trzymającym broń jedynie w okolicy kabłąka spustowego. Sam mechanizm odpowiadający za utrzymywanie broni przy oporządzeniu ma postać swego rodzaju klapki zapinanej na zatrzask. kabura jest zamontowana na platformie śrubą umożliwiającą regulowanie kąta nachylenia pistoletu. Mechanizm mocujący całą konstrukcję do oporządzenia jest czymś w rodzaju zacisku, którego szerokość można dowolnie regulować, przez co istnieje możliwość wpięcia go zarówno w PALSy kamizelki jak i w pas w spodniach, czy pierwsza linię.

Zastanawiacie się jak to działa ? Procedura dobycia broni z kabury jest „nieco” inna  niż jest to pokazywane na standardowych urządzeniach. Klasyczny ruch „w górę, przy ciele” zastępuję zdecydowany i dynamiczny ruch od ciała poprzedzony odpięciem zatrzasku. Zatrzask odpinany jest za pomocą palca środkowego lub serdecznego. O ile sama procedura dobywania broni po treningu może odbywać się dość szybko, o tyle kwestia powrotnego wpięcia broni na swoje miejsce, zdaniem użytkowników, bywa początkowo dość kłopotliwa.

Ktoś zapyta po co takie cuda, kiedy mamy szeroką gamę dobrze sprawujących się standardowych kabur. Główną zaletą jest możliwość używania dowolnych dodatków, gdyż GunClip obejmuje broń jedynie w okolicach kabłąka więc typ latarki czy celownika laserowego nie ma żadnego znaczenia. Dodatkowo montaż tłumika nie wpływa na użytkowanie produktu Cyree`a, podczas gdy przy standardowych rozwiązaniach tłumik niemal wyklucza normalne korzystanie z kabury.

Działanie GunClip`a

Na chwilę obecną  GunClip jest dostępny wersji tylko do Glocka 17, 19, 22 i 23; w dwóch kolorach: czarnym i piaskowym (TAN). Cena podana przez producenta to 48,90 $, co w porównaniu z kydeksowymi kaburami renomowanych firm wydaje się nie być ceną mocno wygórowaną. Powstaje pytanie, czy GunClip w najbliższym czasie wyprze część używanych obecnie kabur i zdobędzie grono fanów. Co Wy o tym sądzicie? A może ktoś już widział w środowisku użytkowników tegoż wynalazku?


Komentarzy: 2 do wpisu “GunClip od Cryee`a”

  • Hannon Says:

    Gunclip jest bardzo fajnym wynalazkiem, i szybko sie dobywa z niego boczną. Ale osadzenie glocka w nim po wyciągnięciu trwa chwile i jest niestety małą gimnastyką. Żeby trzymać solidnie musi być ciasno. A jak jest ciasno to trudno to na szybko dobrze wpakować w ‚szczęki’ chwytające za zamek i kabłąk. Sumarum pomysł fajny ale w moim odczuciu bardziej dla ochrony gdzie nie dobywa się krótkiej tak często i jest czas powalczyć z tą nieszczęsną kaburą.

  • Jacek282 Says:

    Miałem przyjemność testować ten wynalazek,posiada kilka zalet w miarę pewnie trzyma broń, zajmuje mało miejsca, mam możliwość montażu na kamizelce taktycznej i możliwość regulacji kąta nachylenia. Niestety posiada też moim zdaniem poważne wady, jest za mało podcięty pod rękojeścią chodzi mi spory problem przy założonych rękawiczkach ażeby uzyskać pewny chwyt, mało naturalny system wyjmowania trzeba niestety wykonać ruch do boku i dopiero do góry. Ogólnie oceniam go na 6/10 pkt.

Zostaw odpowiedź

Preview: