Kill (Airsoft) Bill

Piotr "Procent" Łopaciński

 

Od pewnego czasu w stanie Kalifornia trwa akcja ratowania tamtejszego airsoftu przed obostrzeniami prawnymi, jakie mają być wprowadzone. Tzw. Cop Killer Bill (SB 798) zakłada, że wszystkie repliki broni sprzedawane na terenie Kalifornii mają być albo pomalowane w jaskrawe kolory, albo wykonane z przeźroczystych materiałów. Skądś to znamy? Ano historia jest niemal bliźniacza do Wielkiej Brytanii, gdzie z kolei walczono przeciw VCR bill.

W UK skończyło się to tak, że sprzedaż zwykłych replik nie została całkowicie zabroniona. By taką nabyć i legalnie posiadać wystarczy być zarejestrowanym w jednym z wybranej grupy stowarzyszeń zrzeszających airsoftowców. Można wtedy kupić replikę, oczywiście imiennie, na swoje nazwisko. Jak na razie w amerykańskim przypadku nie przewidziano w ogóle takiej możliwości.

Czemu w ogóle ma służyć taka regulacja w kraju, gdzie dostęp do broni jest powszechny i nie ma potrzeby wykorzystywania do napadów replik, gdyż można „bez problemu” robić to, z bronią palną. Ma to być rzekomo pomocne policji i innym służbom w odróżnieniu airsoft guns od real guns. Zwolennicy tej ustawy podają przykład 13-latka, który został postrzelony przez policje, gdy dobywał swojej repliki, a na dodatek było to wieczorem, w warunkach kiepskiego oświetlenia. Przeciwnicy takiej regulacji poddają w wątpliwość, czy gdyby chłopak ten wyciągał pistolet na wodę, to czy by to cokolwiek zmieniło.

Kolejnym argumentem przeciwników jest to, że w Kalifornii replikę airsoftową nabyć można mając co najmniej 18. lat, więc w podanym wyżej przykładzie nastolatek w ogóle nie powinien mieć do takiej repliki dostępu. Poza tym airsoftowcy zwracają uwagę na to, że w Ameryce już wcale rzadkością nie są prawdziwe pistolety czy karabiny pomalowane jak zabawki, chociażby na różowo. Tak więc paradoksalnie taki wymóg może utrudnić rozróżnianie. Jak w przypadku VCR Bill i protest przeciw SB 798 rozlewa się na cały świat. W wyrazie solidarności, można chociażby dołączyć do  fanów strony „No On California SB 798” na Facebooku. Ja mam szczerą nadzieję, że maniakom z za oceanu uda się wygrać walkę o ich ukochane hobby i tego im życzę.

Jedna ze stron protestu:

http://www.airsoftpost.com/flash/images/sb798.htm

Apel amerykańskich przedstawicieli branży airsoftowej:

http://www.youtube.com/watch?v=2s9z0iRf6jw&feature=player_embedded

Materiał CNN o broni palnej malowanej jak zabawki:

http://www.youtube.com/watch?v=o4gB4i4hAco&feature=player_embedded

 


Komentarzy: 2 do wpisu “Kill (Airsoft) Bill”

Zostaw odpowiedź

Preview: