Replika radia AN/PRC-148 od Toy Soldier.

Konrad Pochodaj

Czasami ze względu na różnego rodzaju restrykcje i obostrzenia, nie możemy kupić pewnych sprzętów.
Niektóre z takich sprzętów są po prostu zakazane w sprzedaży publicznej, inne z nich to towary wojskowe.
Owszem, można czasami znaleźć cywilne wersje interesującej nas rzeczy, jednak cena, jakiej żąda sprzedający może zwalić nas z nóg. Na szczęście, na rynku dostępne są kopie tych produktów, których normalnie nigdy byśmy nie mogli nabyć.

Osobiście cieszę się z tego faktu, bo jako rekonstruktor Navy SEALs, znalazłem replikę AN/PRC-148.
Działającą kopię, nie wydmuszkę. Zwykłe repliki zbyt szybko się łamały, pękały, po prostu nie wyglądały. Wyrzucanie kasy w błoto.

Ale wracając do mojego znaleziska.
Działającego MBITRa można było kupić już jakiś czas wstecz, jednak wtedy dostępna była tylko wersja nieeuropejska. Ponadto, te repliki nie obsługiwały wtyczek o wojskowym standardzie. Teraz możemy wybrać jedną z trzech zakresów działania radia: europejską, amerykańską i azjatycką. Ja na potrzeby łączenia się z PMR-kami kolegów wybrałem wersję europejską.

Co otrzymujemy w zestawie?

W standardowej paczce otrzymamy AN/PRC-148, antenę oraz przedłużkę anteny.
To podstawa. Jako, że używam headset’u Comtac II, zamówiłem również PTT oraz składaną antenę.

Mój zestaw wygląda tak:

Standard wojskowy

Nie dość, że nasze radio działa, to jeszcze zaopatrzone jest w wtyczki o wojskowym standardzie. Zarówno PRC-148, jak i PTT. Oznacza to więc, że możemy korzystać z oryginalnych dodatków do tego radia bez stresów, że coś nie będzie pasować.
Wszystko dzięki wtyczkom firmy Nexus. Ponadto, nasze PTT obsługuje nie tylko kopie ale także wojskowe słuchawki.

Jedyne antena jest najzwyczajniej w świecie wkręcana.  Widać to na zdjęciu:


Użytkowanie

Podstawowym ustawieniem naszego radia jest obsługa wojskowych headsetów .
To żaden problem jeżeli posiadamy kopię. Instrukcja obsługi czysto i klarownie wytłumaczy nam, że wystarczy odkręcić 8 śrubek i zmienić pozycję 2 konektorów, żeby nasze radyjko zaczęło współpracować z każdym headsetem. Instrukcja jest idioto-odporna, potwierdza to fakt, że udało mi się wszystko ustawić i nic nie zepsuć.

Muszę przyznać, że MBITR działa doskonale z moimi dwoma innymi radiami. Zarówno z przeprogramowaną GP1200 jak i zwykłą PMR-ką.

Radio zasilane jest pięcioma bateriami AA, czyli najzwyklejszymi paluszkami. Monitor LCD wyświetla nam stan baterii.

Wrażenia

Do momentu włożenia baterii radyjko wydaje się dosyć leciutkie.
W momencie jak zaopatrzymy je w źródło zasilania, MBITR nabiera wagi.  Wtedy wydaje się bardziej toporne. W każdym razie, można by wrzucić jakieś dociążenie do środka, żeby dawało to więcej radości. Pozytywnym akcentem jest  fakt, że radio idealnie pasuje do ładownic Eagle Industries.

Kopia a oryginał

AN/PRC-148 jest oczywiście troszeczkę inny od oryginału. Nie działa środkowy przycisk na górze radia, a radio nie szyfruje danych no ale nie możemy tego oczekiwać od działającej kopii ;-) To co mamy do dyspozycji to 8 kanałów i cała masa podkanałków do wybrania.

Oczywiście efekt wizualny radia psują naklejki i napisy producenta. Napis Toy Soldier jest wszechobecny. Jednakże, jeśli nie robicie tylko fotek radia to nic a nic to nie przeszkadza.

Podsumowanie

Radio jest idealną alternatywą dla tych, którzy nie chcą mieć tylko kawałka plastiku w swojej ładownicy.
Działa z oryginalnymi, wojskowymi dodatkami oraz z tańszymi kopiami wszelakich modyfikacji radia. Negatywnym aspektem jest zdecydowanie cena. Podsumowując, AN/PRC-148 jest wart zakupu, jeżeli tylko mamy trochę luźnej gotówki.

Trochę zdjęć:

Komentarzy: 4 do wpisu “Replika radia AN/PRC-148 od Toy Soldier.”

 • Piotrek Says:

  Fajny sprzęt i (mimo słabości zakresu 446Mhz) działa.Ja stosuję pustaka AN/PRC152 – i jest to gorsze rozwiązanie. Trzymam w nim PMR motoroli – wszystko wygląda super, problem pojawia się przy konieczności np. zmiany kanału… Tu wszystko pracuje „z klawisza”. Gratuluję udanego zakupu (czyżby od Melona z Allegro?)

 • Piotr „Black Hawk” Lorenc Says:

  Nie, nie, ściągałem sam bezpośrednio od producenta. Pan z Allegro ma powalające i odstraszające ceny za pierwotną wersję tego radia, która nie posiada wojskowych wtyczek.

 • Dany Says:

  radio wspaniałe. Wiesz może czym się dokładnie różnią wersje europejska od azjatyckiej i USA ?

 • piotrek Says:

  MOZESZ DAC JAKIES NAMIARY GDZIE TO KUPIC I JAKIE CENY WCHODZA W GRE ??

Zostaw odpowiedź

Preview: