PACA LowVis Body Armor – Kopia a oryginał

Konrad Pochodaj

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić oryginalny produkt PACA, a dokładniej LowVis Body Armor.
W związku z tym, że pojawia się coraz więcej rekonstruktorów i stylizacji amerykańskich Fok, tak jak to miało kiedyś miejsce z Korpusem Piechoty Morskiej USA, chciałbym zapoznać Was z tą właśnie kamizelką. Dlaczego może to być interesujące? Dlatego, że jesteśmy dosłownie zalewani kopiami bardzo dobrego sprzętu, który nawet nie umywa się do oryginału. Oczywiście nie każdemu potrzeba do szczęścia oryginalnej kamizelki kuloodpornej z wkładami balistycznymi, ale są tacy, których to „kręci”. Ponadto, kamizelka ta jest rzadkim widokiem na polu airsoftowej walki – mówiąc o oryginalne oczywiście.

Więc, mając na uwadze to, że kamizelka ta jest często wybierana przez tych, którzy nigdy się nie poddają, mam nadzieję, że ta recenzja i porównanie z kopią Was zaciekawi.

Zacznijmy od tego jakie wersje kamizelki możemy dorwać.
PACA oferowana jest w trzech kolorach: czarny, ranger green oraz khaki. Ja wyrwałem mój „pancerz” w kolorze khaki ( ot taka przypadłość Ebaya, że nie można sobie wybrać koloru jak ktoś ma tylko jedną sztukę na sprzedaż ;-) ).
Nie można narzekać na gamę rozmiarów, do dyspozycji mamy: XS, S, M, L oraz XL.
Rozmiarówka ta powinna odpowiadać rozmiarom wkładów BALCS. Niestety tak nie jest… Zarówno moje miękkie wkłady, jak i sama PACA, mają rozmiar L, jednak po włożeniu ich do kamizelki widoczny jest dość spory luz. Wygląda to jak wkłady M wsadzone do kamizelki o gabarycie L.
Więc jeżeli chcecie, żeby nawet kopie Waszej balistyki pasowało do PACA w rozmiarze L, powinniście zamówić XL.

Niestety to nie koniec problemów z dopasowaniem.
Kamizelka w wyżej wymienionym rozmiarze L jest większa niż inne w tym rozmiarze. Dlatego nosząc na przykład CIRASa w rozmiarze large, polecam zakupić PACA w rozmiarze medium, żeby idealnie pasowały do Waszych wkładów i ciał ;-) To by było na tyle, jeżeli chodzi o dywagacje na temat długości i tym podobnych.

Kolejną opcją z jaką możemy zamówić naszą kamizelkę jest wybór wewnętrznej kieszeni na płytę balistyczną lub po prostu jej brak.
Ponadto, kieszeń ta może zostać wszyta w środku lub naszyta na zewnątrz kamizelki.
Oczywiście, żeby moja przygoda z PACA nie była zbyt nudna dostałem ją bez kieszeni na płyty, mimo zarzekania się sprzedawcy, że kamizelka je posiada.

PACA LowVis Body Armor

Teraz słów kilka o wykonaniu. Pierwsze wrażenie utwierdza przekonanie, że kamizelka jest toporna i niezniszczalna.
Taśmy Velcro jest bardzo porządnie naszyta, nie to co w jej chińskim odpowiedniku. W tym wypadku ciężko byłoby cokolwiek oderwać czy zerwać przez zbyt mocne szarpnięcie. Zastosowanie oryginalnego Velcro sprawia, że po wyregulowaniu kamizelki naprawdę ciężko jest ją przez przypadek zrzucić.
Materiał, z którego PACA została wykonana jest sztywniejszy niż w kopii i po kilku „przejazdach” po bruku widać, że jest dużo bardziej odporny na przetarcia.
Ponadto, w środku mamy naszyte logo producenta wraz z danymi na temat kamizelki, jej rozmiarem oraz datą produkcji. Wygląda to mniej więcej tak:

Metka wewnątrz PACA LowVis Body Armor
Metka wewnątrz PACA LowVis Body Armor

Ok, wracając do obiecanego porównania z kopią, oto kilka najistotniejszych różnic, które pozwalają odróżnić jedną od drugiej:

1) Velcro w chińskim odpowiedniku jest dużo słabsze niż w przypadku oryginału
2) Velcro w kopii jest miększe
3) Cordura oryginału jest sztywniejsza i bardziej odporna na przetarcia.
4) Uniwersalny rozmiar podróbki pozwala na idealnie dopasowanie wkładów BALCS w rozmiarze L wraz z płytami.
5) Rozmiar „ostrej” PACA nie odpowiada rozmiarom miękkich wkładów.
6) Rozmiar „ostrej” PACA jest zawyżony. Rozmiar M pasuje dla osób noszących L.

Chińska kopia
Chińska kopia


Jeden komentarz do wpisu “PACA LowVis Body Armor – Kopia a oryginał”

Zostaw odpowiedź

Preview: