1st Airsoft Players’ Choice Awards – czy na pewno „players choice”?

Piotr "Procent" Łopaciński

Na portalu Popular Airsoft został ogłoszony plebiscyt. Na co? Podobno an to, co w airsofcie najlepsze. 22 kategorie tytułów, od sklepów i portali airsoftowych zaczynając, przez producentów sprzętu taktycznego, na replikach i ich producentach kończąc.
Przedsięwzięcie ciekawe, w którym warto wziąć udział, jednakże dla mnie, w co najmniej paru miejscach ma charakter kontrowersyjny.

Na jakiej zasadzie mają zostać wybrane najlepsze firmy, portale, produkty czy sklepy?
Jak głosi sama nazwa, przez wybór samych airsoftowców. Dokonują go oni wypełniając ankietę.
Na początku należy wpisać swój e-mail, bowiem spośród glosujących, zostaną rozlosowane nagrody (na razie nie wiadomo jakie :P).
Następnie trafiamy na ciąg 22 pytań-kategorii. Są to miedzy innymi: sklep  (osobno dla regionu Ameryka Płn., Europa, Azja), czasopismo airsoftowe, portal airsoftowy (english/non-english), film airsoftowy, zlot, internetowe radio (oczywiście airsoftowe), producent oporządzenia, producent replik, replika (w paru kategoriach).
Występują 2 polskie akcenty. Gunfire kandyduje do miana najlepszego sklepu dla regionu Europa, a WMASG – najlepszego nieanglojęzycznego portalu informacyjnego o airsofcie.
Można więc zaryzykować stwierdzenie, ze polski airsoft, w szerokim ujęciu, jest znaczącym środowiskiem na airsoftowej mapie Europy, a nawet szerzej świata. Tym bardziej, że w każdej kategorii jest tylko pięciu nominowanych i to jest sprawa budząca najwięcej kontrowersji.

Z tego co możemy wyczytać, nominowani do finału zostali Ci, którzy otrzymali najwięcej nominacji od airsoftowców z całego świata.
Nie wiem za pośrednictwem jakiego medium można było składać nominacje i czy było to medium reprezentatywne, lub co więcej relewantne.
O ile w kwestii magazynów, radia czy portali można się zgodzić na tak krótkie listy, to już co najmniej wątpliwy jest brak wielu znaczących producentów replik. W żadnej kategorii nie znajdziemy firm chińskich, jednak to można zrozumieć – organizatorzy postawili na markowy sprzęt, nie ma problemu.
Natomiast lista nominowanych do tytułu najlepszego producenta, to: WE, ICS, Tokio Marui, KWA, G&G. Brak Classic Army, G&P, VFC, King Armsa czy ARESa.
Pojawia się natomiast dość mało rozwojowe KWA.

Jednakże najbardziej irracjonalna jest kategoria „Best Tactical Gear Maker”.
Została ona ujęta przez organizatorów tak szeroko, ze traci ona w ogóle swój sens. Nominowani to: Flyye, ESS, Condor, Tactical Tailor, Crye. Można zapytać wprost – co ma piernik do wiatraka? Jak można wrzucać do jednego worka firmy, których nie można jakkolwiek porównywać. ESS to głównie ochrona wzroku, ze sprzętu Crye korzysta mało kto, część osób ma co najwyżej wyroby oparte na licencyjnym (ale nie Crye’owskim) MultiCamie.
Tactical Tailor to producent, który chyba nigdy nie ukierunkowywał się na airsoft, tylko na sprzęt dla wojska i służb. Tak naprawdę jedynie Flyye i Condor pasują do tej kategorii. Nie wiem jak mogę porównać ESSa z Flyye chociażby, chyba tylko przez to, ze jedni robią okulary, a drudzy pokrowce do nich.

Mimo wad i kontrowersji, zapraszam do głosowania, to pierwsza edycja, miejmy nadzieje, zę kolejne będą lepiej skonstruowane. Głosowanie będzie trwało do 22.01, a głosować można pod linkiem:

http://www.popularairsoft.com/vote-now-1st-airsoft-players-choice-awards-finals banner „Vote now!”


Jeden komentarz do wpisu “1st Airsoft Players’ Choice Awards – czy na pewno „players choice”?”

Zostaw odpowiedź

Preview: