ASCU – Airsoft Smart Control Unit – nowy rozdział ewolucji AEG-ów

Piotr "Procent" Łopaciński

W GF pojawił się nowy produkt – ASCU – Airsoft Smart Control Unit. Czym jest? Co nam oferuje? Co dzięki niemu zyskujemy? Zapraszam do opisu jego możliwości.

ASCU jest elektronicznym układem kontrolującym pracę gearboxa (na razie tylko do wersji v.2).
Składa się z dwóch głównych elementów. Jeden znajduje się w samym GB, w miejscu tradycyjnego układu stykowego, drugi usytuowany jest na kablach wychodzących z GB, mniej więcej tam, gdzie zwykle znajduje się bezpiecznik lub układ MOSFET. Od tego ostatniego ma jednak dużo więcej możliwości.
Zacznijmy jednak od początku.

ASCU - Airsoft Smart Control Unit

ASCU - Airsoft Smart Control Unit

Przy podłączeniu baterii, gdy wszystko zostanie wykonane poprawnie, ASCU włączy się samoczynnie oraz sygnałem dźwiękowym poinformuje nas o gotowości do pracy. Jeśli po naciśnięciu spustu ASCU wykryje zbyt niskie napięcie baterii bądź  jakikolwiek ponad normę wzrost oporu, nie doprowadzi prądu do silnika, a sygnałem dźwiękowym (o innej charakterystyce) poinformuje nas o możliwym problemie. Jest to przydatne szczególnie dla airsoftowców nieobytych zbyt dobrze z technicznymi aspektami swojej repliki.
Zapobiegnie to jej uszkodzeniu przez usilne próby wykonania cyklu.

Jeśli jednak wszystko w replice działa jak należy i bateria jest naładowana, to ASCU będzie odpowiadał za pełne wykonanie cyklu pracy tłoka, czy to na trybie semi-auto, czy przede wszystkim full-auto.
W związku z tym nie ma potrzeby obecności w gearboxie antireversala.  Znika ryzyko zacięcia tłoka w tylnym położeniu (ogólnie w jakimkolwiek innym od wyjściowego)a sprężyna będzie zawsze rozprężona, co przedłuża jej żywotność, jak też żywotność innych podzespołów GB.

Mimo, iż regulacja dostarczanego prądu działa na podobnej zasadzie co w typowym MOSFET’cie, to jednak zastąpienie typowych styków nowym rozwiązaniem znacznie zwiększa czułość spustu i jego precyzje. Już lekkie naciśnięcie, o część jego skoku powoduje wykonanie cyklu. Spustu nie musimy oczywiście trzymać do końca przez cały cykl, gdyż my go tylko inicjujemy, resztę robi układ.

Dodatkową funkcją ASCU jest tryb serii trzystrzałowej.
Przez prosty zabieg burst nie zastępuje nam trybu automatycznego, a działa równolegle. Jak? A mianowicie przy ustawieniu selektora na tryb „full-auto” i krótkim naciśnięciu spustu, układ wykona 3 pełne cykle. Tak samo jak na semi-auto, my jedynie inicjujemy cykl, unit robi za nas resztę. Gdy przytrzymamy dłużej spust (tzn. dłużej niż 3 cykle=3 strzały) GB pracuje dalej, czyli mamy typowe full auto. Cała zmiana polega na tym, ze przy jakimkolwiek naciśnięciu spustu w trybie automatycznym, wystrzelone zostaną co najmniej 3 kulki.

System działa z częściami i gearboxami wszystkich producentów, poza ICSem (info producenta).
Ze wszystkimi sprężynami, tłokami i zębatkami.
Działa ze wszystkimi rodzajami baterii, a dodatkowo w przypadku baterii Li-Po zapobiega ich nadmiernemu wyładowaniu.
W/g tego co mówił przedstawiciel firmy, układowi nie szkodzi wilgoć i można go bezpiecznie używać podczas deszczu.

W opracowaniu jest kolejna część systemu, specjalna komora HU do M’ek, połączona z dedykowanym bolt ca tchem.
Komora będzie wykrywać brak kulek i przerywać dopływ prądu, wiec po ostatniej kulce w magazynku AEG nie będzie reagował na naciśniecie spustu.  Dopiero wymiana maga i naciśniecie bolt catacha pozwoli dalej prowadzić ogień.
Jako, że czujnik jest umiejscowiony w komorze HU, to również w przypadku hi-capów system zadziała. Gdy magazynek skończy nam podkręcać kulki, po nakręceniu także będziemy musieli „dobić” bolt catacha. Co do innych konceptów firmy, to w opracowaniu pozostają ASCU do GB v.2 ICSa oraz do GB v.3.

Na czym wobec tego polega innowacja ASCU? W końcu zbierając wszystko do kupy należy stwierdzić, że każdą z funkcji unitu skądś już znamy.
Znamy systemy sterujące pracą akumulatora, znamy systemy zabezpieczające replikę…  Otóż innowacyjne jest to, że nikt nie opracował wcześniej systemu, który łączyłby te wszystkie pomysły (systemy) w jeden produkt, dostępny dla normalnego AEGa. I  właśnie na tym polega innowacja ASCU.
Na pewno w dużym stopniu jest to ulepszenie dla naszej repliki, jednakże chciałoby się rzecz, iż z karabinka elektrycznego, nasza zabawka zamienia się w elektroniczną. Czy to dobrze czy źle? Każdy ma o tym własne zdanie.
Z pewnością jest to kolejny etap unowocześniania airsoftowej technologii i zapewne to dopiero tego etapu początek.
Warto nadmienić, że dzięki ASCU, nasz AEG staje się właściwie repliką odpowiadającą swoimi możliwościami PTW Systemy (przyp. Konrad).

Zapraszam do obejrzenia prezentacji jednostki ASCU:


Komentarzy: 4 do wpisu “ASCU – Airsoft Smart Control Unit – nowy rozdział ewolucji AEG-ów”

Zostaw odpowiedź

Preview: