Skróty dziwne i ciekawe – balistyka

Piotr "Procent" Łopaciński

W drugiej części serii przegląd krótki i jakże niekompletny przez konstrukcje balistyczne i kamizelki/systemy zintegrowane USA. Nie będziemy się zagłębiać do NAMu, rozpoczniemy od lat ’80.

Na początek mała uwaga. Należy odróżniać wkłady kevlarowe od wkładów ceramicznych. Te kevlarowe, stosowane w kamizelkach, to najczęściej tzw. miękka balistyka, czyli mówiąc prosto parę warstw jasnożółtej szmaty obszytej zielonym bądź czarnym pokrowcem.
Bo kevlar to nic innego jak pochodna włókna nylonowego, więc z założenia jest właściwie tkaniną. Nie występuje żadna jego sztywna odmiana, co niektórzy starają się sugerować, nie stosuje się żadnych płyt z tego materiału, a hełmy z niego wykonywane, to prasowany kevlar usztywniany żywicą i innymi tego typu.
Płyty balistyczne, czyli sztywne/twarde wkłady (np. SAPI) powstają natomiast  z materiałów ceramicznych. Kevlar z założenia ma chronić przed odłamkami oraz przed pociskami pistoletowymi 9mm, wiec uznaje się, iż jest to ochrona przeciw-odłamkowa, płyty ceramiczne pełnią natomiast funkcje kuloodporne.
Wszystko jest oczywiście pięknie wyrażane w klasyfikacji ochrony balistycznej NIJ. Po tym krótkim wstępie możemy przejść do sedna.

PASGT – właściwie żadnych skrótów nie będę rozwijał, bo one i tak nie mają żadnego znaczenia, a jak ktoś pragnie, to znajdzie sam.
System składający się z kamizelki przeciwodłamkowej (jedynie wkłady miękkie), oraz hełmu, który nosił nazwę „Fritz”. Ta pierwsza nie posiadała w sobie ani ładownic, ani możliwości ich zamontowania, jedynie kieszenie mające oddawać jakoś kiszenie w bluzie mundurowej, która znajdowała się pod spodem.
Hełm też niczym szczególnym nie był, prymitywny fasunek i takież samo zawieszenie (2 pkt), chyba wszystkie zachodnie armie, które korzystają z hełmów zbliżonych kształtem do Fritza rozwiązały to lepiej. Potem wprowadzono zawieszenie 3pkt, które znacznie polepszało komfort i stabilność „konstrukcji” (bo tak można nazwać hełm z kompletnym montażem NVG, goglami itp.).

Malowany był zwykle w kolor OD lub (szczególnie później) w OG, czymś o bardzo gruboziarnistej strukturze.
Takie jego pokrycie miało obniżać jego widoczność w IR.
Kamizelkę wytwarzano w kamuflażu woodland (tak samo cover na hełm), do działań na terenach pustynnych przeznaczone były pokrowce, na oba elementy systemu, w kamuflażu 6c, a potem 3c.

Kamizelka PASGT oraz jej metka (źródło: flickr.com)

IBA – ten skrót wymaga rozwinięcia, jest to Interceptor Body Armour i jest to system, a nie kamizelka jak myśli wiele osób.
Kamizelka tego systemu zwie się OTV, ale IBA to już nazwa tak powszechna, ze nie ma co z tym walczyć. Nazwa ta w sumie nie jest do końca błędna, bo OTV jest bazą systemu, na który składają się także inne, ale dołączane do kamizelki elementy (ochrona ud, ramion, krocza, kołnierz, podgardle itp.). Jako, iż została przyjęta właściwie przez ogół sił zbrojnych, to stała się niesłychanie popularna, wytwarzana początkowo w woodlandzie, potem także 3c, UCP a także w kolorze coyote Brown.
Komercyjnie natomiast zarówno w czarnym, OD, jak i nawet jaskrawo-pomarańczowym. Do OTV wchodziły miękkie wkłady balistyczne (2 dzielone na przód, jeden na całe plecy) oraz 2 płyty balistyczne SAPI. Potem wprowadzono dopinane, boczne pokrowce na płyty side SAPI.
Producentem największej partii, oraz wytwórcą komercyjnym jest firma Point Black, ale OTV i akcesoria do niej na kontrakt robiła także np. firma Unicorn.

Kompletny system IBA w kolorze CB(źródło: mcleague.com)

FSBE – System opracowany głównie na potrzeby USMC FR. Jego bazą jest kamizelka AAV (często błędnie nazywana FSBE). Ciekawostką jest to, iż jako pierwsza konstrukcja, posiadała system QR, którzy dzisiaj wydaje się być standardem przy działaniach.
Nowością było też zapinanie kamizelki z boku, a nie z przodu, przez co przedni panel był cały do zagospodarowania na ładownice.
Tak jak we wszystkich innych konstrukcjach, ochronę balistyczną zapewniały wkłady kevlarowe oraz płyty SAPI.
Kamizelkę z akcesoriami i ładownicami wytwarzano głównie w kamuflażu woodland, ale także w kolorach czarnym i CB, komercyjne wersje w wielu innych (w obu przypadkach wytwarza ją Point Blank) .

Więcej info o systemie, oraz zdjęcia:

http://www.specwargear.com/AAV.html

FSBE II- zapewne niewielu posiadaczy gorszych lub lepszych kopii CIRASa wie, że kamizelka ta jest częścią właśnie tego systemu, a dokładnie ta w wersji (i używana) przez (jeszcze wtedy) Force Recon.
Cały system, obok CIRASa jest o wiele szerszy, bo obejmuje (jeśli chodzi o ochronę balistyczną), także prostego plate carriera, wszechstronne RRV (obie konstrukcje przystosowane do przenoszenia płyt SAPI), niskoprofilowana, tzw. low vis kamizelka firmy PACA, hełm MICH TC-2000. Poza ochroną balistyczna były to także takie elementy jak kabury, noże czy systemy wypornościowe.
Większość elementów wytwarzana w kolorze Coyote Brown.

Więcej info o systemie, oraz zdjęcia:

http://www.specwargear.com/FSBE2.html

SPEAR BALCS – część systemu SPEAR obejmująca elementu z zakresu ochrony balistycznej. Bazą systemu była kamizelka balistyczna, robiona w dwóch wersjach. Jedna z nich miała bardzo charakterystyczny, pionowy układ taśm PALS, których swoja drogą było dziwnie mało. Do kamizelki dołączyć można było inne elementy, jak np. ochronę krocza, tzw. nadajnik. System był wytwarzany w kamuflażu woodland oraz 3c.

Kamizelka SPEAR BALCS w kamuflażu 3c, z charakterystycznymi, pionowo ustawionymi taśmami PALS. (źródło: specwargear.com)

Oczywiście różnorakich systemów i rozwiązań pojawiło się o wiele więcej, nie omawiam tutaj szczególnie tych najnowszych, jak np. kamizelki MTV (USMC) czy IOTV (UR ARMY). Powyższe, w airsofcie są zdecydowanie najpopularniejsze.


Komentarzy: 3 do wpisu “Skróty dziwne i ciekawe – balistyka”

 • R' Says:

  Ale się mądry człowiek czuje jak wie większość tych rzeczy przed przeczytaniem ^^

  btw. „jak np. ochronę krocza, tzw. naDajnik” =P lol

 • Kruger Says:

  Dzięki Procent. Choć do hamerykańskiego szpeju się ni erpzymierzam, pragnąłem wiedzy dla samej wiedzy i mi ją dostarczyłeś w skondensowanej formie. Thx.

 • Piotr "Procent" Łopaciński Says:

  „btw. “jak np. ochronę krocza, tzw. naDajnik” =P lol” – głupi Word robi autokorektę literówek, muszę to wyłączyć :P. Dzięki za uwagę.

Zostaw odpowiedź

Preview: