Okulary Peltor Bull`s Eye

Piotr "Wroobel" Wróblewski

W ostatnim czasie stałem się średnio szczęśliwym posiadaczem okularów ochronnych firmy Peltor, model: Bull`s Eye. Postaram się przedstawić krótko wrażenia, jakie wywołały u mnie te okulary.

Firma Peltor charakteryzuje się szerokim asortymentem akcesoriów ochronnych wykorzystywanych dla zwiększenia poziomu BHP. W takich też okolicznościach miałem jedyną, dotychczasowa styczność z tymi produktami. Głównie były to ochronniki słuchu w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych.
Muszę przyznać, że charakteryzowały się one wysoką jakością wykonania, zwłaszcza w stosunku do swoich substytutów firmy „no name”. Jednocześnie, co wynika zarówno z mojego doświadczenia jak i z opinii innych użytkowników, sprzęt szwedzkiego producenta cechował się dużym komfortem użytkowania oraz niezwykłą ergonomią.

Ze względu na moją dotychczasową dobrą opinię o firmie Peltor, zaskoczenie jakością wykonania okularów Bull`s Eye było jeszcze większe. Zdecydowanie odstają poziomem od wyrobów tegoż producenta, z którymi miałem do czynienia wcześniej. Pierwszym co rzuca się w oczy jest niedbałość o szczegóły. Krzywo wsadzony nosek czy wystające spod oprawki dziurki do mocowania okularu to mankamenty, które mimo, iż nie maja dużego wpływu na użytkowanie i są możliwe do usunięcia, po prostu irytują. Od takiej firmy wymagam czegoś więcej.

Okulary posiadają, jak to określono na stronie „miękki nosek”, który dopiero po kilku dniach użytkowania staje się miękki i w miarę komfortowy. Według specyfikacji okulary posiadają regulację kąta nachylenia szybki. Gadżet moim zdaniem bardziej zastosowany jako chwyt marketingowy, niż realnie ułatwiające użytkowanie rozwiązanie. Regulacja nie jest na tyle wyraźna, żeby odczuć jakąkolwiek różnice. Jedyne na co ma wpływ ten system to zwiększenie przyczepności okularów do głowy ( bardzo niezgrabnie to określiłem, ale w dalszej części wytłumaczę o co chodzi ). Nie można zapomnieć tu o zausznikach, które są zdecydowanie zbyt miękkie, przez co okulary źle przylegają do głowy.

Poruszyłem kwestię przylegania okularów do głowy. Jest to na tyle istotna kwestia, że warto poświęcić jej oddzielny akapit. Otóż, model Bull`s Eye kompletnie nie trzyma się mojej głowy. Nie wiem czy może wynikać to z kształtu mojej twarzy, niemniej jednak konstrukcja tego produktu firmy Peltor w powyższej kwestii pozostawia wiele do życzenia. Wspomniałem już wcześniej o zbyt miękkim materiale, który przeznaczono do wykonania zauszników. Mi przypomina on gumę, zausznik nie stawiają żadnego oporu, ich końcówki można dowolnie wyginać. Sprawia to, że okulary nie są przyciśnięte do głowy, a jedynie zatrzymują się na uszach. Kąt zagięcia nauszników jest natomiast na tyle mały, że bez większego problemu nasza ochrona oczu zsuwa się z nosa. Taka konstrukcja ma za zadanie wyeliminować efekt uciskania zauszników w przypadku używania jednocześnie ochrony oczu i słuchu.

Nie bądźmy jednak tak krytyczni. Okulary mają też swoje zalety, do których z całą pewnością zaliczyć można właściwości szybki.  Według oficjalnych danych szybka pokryta jest „supernowoczesną powłoką DX: nieparującą, wzmocnioną przed zarysowaniami i chemikaliami, antystatyczną”. Jak to się ma do praktyki ? Okularów używałem do biegania zarówno w dodatnich jak i ujemnych temperaturach, nie zaparowały. Trzeba przyznać, że nie forsowałem zbyt mocno tempa biegu, niemniej jednak jestem zadowolony z właściwości powłoki. Zobaczymy jak to będzie latem przy porządnym wysiłku.

Odporność na zarysowania? W tym temacie chyba nie mogę zbyt dużo powiedzieć, za krótko użytkuję okulary. Dodam tylko, że po 2 tygodniach „walania się” wśród innych elementów mojego sprzętu okulary pozostały bez najmniejszej skazy. Chemikaliami na szybkę nie działałem więc pozostawię tę właściwość bez komentarza. Co się tyczy antystatyczności, to chyba działa, bo żadnych, nawet najmniejszych, drobinek kurzu przyklejonych do okularów nie zauważyłem.

W specyfikacji możemy przeczytać również „klasa optyczna 1 (najwyższa, do ciągłego noszenia)”. I jest to w 100 procentach prawda. Soczewka nie tylko doskonale chroni przed rażącymi promieniami słońca, ale również idealnie sprawuje się nawet w bardziej pochmurnych warunkach, czy też w zacienionych lasach. Do tego nie zniekształca kolorów, co sprawia, że  okulary nadają się chociażby do jazdy samochodem. Najkrócej ujmując: przyjemnie się przez nie patrzy.

Pozostała, jeszcze sprawa wyglądu, bo ten również jest ważnym czynnikiem. Nie zaglądałem nigdy w oczy byka, ale patrząc na okulary Peltor Bull`s Eye, wiem, że zobaczyłbym tam dużo agresji. Kształt szkieł i oprawek nadaje im agresywnego, ostrego i sportowego wyglądu. Prezentują się ładnie i profesjonalnie. Spokojnie można powiedzieć, że dają 5 dodatkowych punktów do lansu ;) .

Podsumowując, każdy kto decyduje się na kupno okularów Bull`s Eye powinien przed zakupem przymierzyć je by uniknąć kłopotu jaki spotkał mnie. Okulary słabo dopasowują się do mojej głowy. Ich cena oscyluje w granicach 100 pln, więc nie każdy airsoftowiec jest w stanie bez wahania się na nie zdecydować. Nie zmienia to jednak faktu, iż okulary warte są swojej ceny.


Jeden komentarz do wpisu “Okulary Peltor Bull`s Eye”

Zostaw odpowiedź

Preview: