LAW na airsoftowo

Piotr "Procent" Łopaciński

Dzisiaj krótko i na temat. Na UN Company pojawiła się airsoftowa replika ręcznej wyrzutni M72, znanej szerzej jako LAW. Jest ona produkcji chińskiej i współpracuje z airsoftowymi granatami kal. 40mm. Jej cena to 255$, co w przeliczeniu po obecnym kursie (który od paru miesięcy jest dość stały) i optymistycznym naliczeniu kosztów przesyłki daje nam około 850-900 zł. Cena spora jak za kawałek plastikowej rury, do której oczywiście musimy jeszcze dokupić granat. Do czego zmierzam?

W oryginale jak wiemy LAW jest wyrzutnia jednorazowego użytku. Dlatego też dość często na Allegro spotkać możemy „zużyte” egzemplarze. Ceny? 300 zł to już drożyzna straszliwa, da się je dorwać i poniżej 200, średnio około 250 zł, czyli ponad 3x taniej aniżeli chiński odpowiednik. Nie muszę chyba mówić nic o stosunku jakościowym produktu azjatyckiego do amerykańskiego… Mimo, iż wyrzutnia sama w sobie jest jednorazowa, to jej „jednorazowość” polega na braku możności wprowadzenia bezpośrednio po strzale kolejnego pocisku do niej, natomiast wszystkie bezpieczniki, jak też prosty system spustowy działają nadal. Przystosowanie takiego sprzętu do wystrzeliwania granatów airsoftowych polegałoby zapewne jedynie na opracowaniu prostego mechanizmu, który utrzymywał by w „lufie” granat w stabilnej pozycji, gdyż śmiem twierdzić, ze i układ spustowy (oparty na bijniku i sprężynie) dałoby się w prosty sposób dostosować do funkcji zbijania spłonki gazowych M433.

W efekcie, nawet zakładając, że przeróbka oryginału wyniesie nas 50 czy 100 zł (a w sklepach budowlanych odpowiednie elementy to zapewne koszt parudziesięciu zł) to i tak za cenę 3x mniejszą mamy produkt oryginalny, niewspółmiernie wytrzymalszy i oczywiście bardziej klimatyczny czy realistyczniejszy. To kolejny przykład na to, że można taniej i lepiej. Trzeba tylko chcieć.

Link do produktu:
http://www.uncompany.com/pageproductdetails.asp?prodid=25631


Zostaw odpowiedź

Preview: