NSR – WP na rezerwowo

Piotr "Procent" Łopaciński

Od tego roku, w Polsce powstają Narodowe Siły Rezerwy (spotykana też nazwa Narodowe Siły Rezerwowe).
W prasie i TV multum jest porównań do Gwardii Narodowej w USA. Analogia jak najbardziej trafna, a sam pomysł wg mnie, świetny. To bardzo dobry element uzupełniający profesjonalnej zawodowej armii. Czymże więc NSR ma być?

W 2010 roku MON ma zamiar zrekrutować 10 000 osób do służby w ramach NSR, rok później drugie tyle. Ostatecznie stan osobowy w tej służbie ma wynieść 20 000 żołnierzy.
Maja to być ochotnicy, dotychczasowi rezerwiści po odbyciu służby zasadniczej oraz byli żołnierze zawodowi. Planuje się także oczywiście przeszkolenia przygotowawcze dla osób, które chciałby w NSR działać, jednak pobór ich już nie objął, lub na przykład z uwagi na studia służby nie odbyli.
Nie będzie to osobna formacja, w sensie nie będzie tworzyła nowych jednostek organizacyjnych, związków taktycznych. Ochotnicy będą przydzielani do już istniejących jednostek ( i tym różni się nasze rozwiązanie od amerykańskiego). Podstawą powstania zobowiązania będzie kontrakt podpisywany z MONem na okres od 2 do 6 lat.

Jakie NSR będzie mieć zadania? Przede wszystkim doraźna pomoc w czasie oraz po klęskach żywiołowych, w sytuacji zagrożenia terrorystycznego, akcjach poszukiwawczych czy porządkowych itp.
Gdy zaistnieje jedna z wymienionych okoliczności, to rezerwista będzie miał obowiązek natychmiastowego stawienia się w swej jednostce. W okresie wykonywania zadań przydzielonych będzie otrzymywał zapłatę odpowiadające temu, co dostaje żołnierz zawodowy proporcjonalnie do stopnia.
Dodatkowo do miesiąca w roku, żołnierze NSR spędzą na szkoleniu, za które też będą mieli płacone (ok. 80 zł za dzień). Ponadto pracodawcy takich osób również będą otrzymywać rekompensatę pieniężną za brak pracownika. Jak możemy przeczytać w Gazecie Wyborczej, chętnych nie powinno brakować .
Wojskowe Biuro Badań Społecznych przeprowadziło ankietę w której 73% byłych żołnierzy zawodowych oraz 53% rezerwistów wykazało chęć, do służby w NSR.

Jest także w końcu szansa, przy okazji tego przedsięwzięcia na wykorzystanie w strukturach obronnych kraju, organizacji takich Z.S. Strzelec O.S.W. Od dawna toczono na ten temat dyskusje i prowadzono nawet programy szkoleniowe takie jak GSR, lecz nie udało się długi czas realnie włączyć organizacji, której niektóre jednostki maja ogromny potencjał i już spore doświadczenie oraz wyszkolenie, w system obronności RP. Tak wiec jak na razie plan jest dobry, ciekawe jak z wykonaniem.

Źródła:

Wyborcza.pl

news.money.pl


Komentarzy: 8 do wpisu “NSR – WP na rezerwowo”

 • Szymek Says:

  Wszystko bardzo ładnie i pięknie. Ale który pracodawca wypuści swojego pracownika na miesięczne szkolenie. Każdy wie jak wojsko płaci – mało. Brak kasy na wszystko. Dla nas ludzi pracujących to nie jest żadne rozwiązanie.

 • Piotr "Procent" Łopaciński Says:

  Po pierwsze nigdzie nie jest napisane, ze to jest miesięczne szkolenie, nie wiem skąd takie domniemanie. Po drugie czy będzie płacone kiepsko? Jest mowa: „Za każdy dzień 1/30 dwuipółkrotnego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.”, więc raczej nie tak ubogo.

 • P3n1o Says:

  Szymek, może Tobie nie pasuje, ale wiesz ilu ludzi chętnie da sobie rękę uciąć dla takiej szansy? Zwykle podczas klęsk żywiołowych całe koszary były opróżniane. Obecnie mamy armię zawodową i nie ma komu pomagać w takich sytuacjach. Jeśli NSR będzie jednostką o wysokiej zdolności mobilizacji i przemieszczania to według mnie strzał w 10.

 • Konrad Pochodaj Says:

  … tym bardziej, że np. w stanach funkcjonuje to bardzo dobrze…

 • marko8403 Says:

  a ja powiem tak, szkolenia owszem będą ale kilka razy po kilka dni to i płatne będzie też w ratach,
  druga rzecz to pracodawca może zwolnić w każdym czasie takiego pracownika bo ma wyjście awaryjne ( likwidacja stanowiska – później wystarczy nazwać je inaczej ) i to by było na tyle.

 • gall_anonim Says:

  powiedzcie lepiej koledzy jak to naprawde jest z tym nsr?/jak wygladac bedzie wynagrodzenie w tych siłach?

 • Piotr "Procent" Łopaciński Says:

  Nie będzie stałego wynagrodzenia jako takiego, nie taka jest idea i nie taki sens. Kasę będziesz dostawać tylko w czasie ćwiczeń, szkoleń, wtedy kiedy wojsko „wynajmie Cię” dla siebie na parę czy paręnaście dni.

 • wilq Says:

  NSR to kolejny „piękny” pomysł MONu.
  Owszem, nie zaprzeczę, że to byłoby dobre rozwiązanie, a spójrzmy prawdzie w oczy. Pracy nie znajdziesz – jeśli ją masz, a będziesz chciał zmienić. Pracodawca będzie musiał Cię puścić, bo takie prawo ale zapomnij wtedy, że będzie patrzył Tobie przychylnie np, na przedłużenie umowy.
  NSR to świetny pomysł, ale w tym kraju świetne pomysły kończą na papierze bo nie będzie na nie pieniędzy albo rezerwiści będą wykorzystywani do masy innych rzeczy „poza programem”. Kto był w MONie wie co to „przyroda” – a ich na pewno dopadnie :)
  Pozdrawiam wszystkich „janów” ;)

Zostaw odpowiedź

Preview: