Nowa linia MP5 z SRC – toporne i odporne

Piotr "Procent" Łopaciński

Nowa linia MP5 z SRC – toporne i odporne

Dzisiaj miałem możliwość zapoznania się z paroma modelami nowej linii SRC. Firma po praktycznej nieobecności na rynku, wraca na niego z zupełnie nowymi produktami, a w przyszłym roku planuje wypuścić parędziesiąt (!) replik z paru rodzin broni, w układzie GBB. Tak więc jest to dla nas pierwsza możliwość przekonania się, czy SRC czas, przez który nie wypuszczało nic nowego spożytkowało dobrze, czy też nie. Zapraszam na krótką relacje.

Po pierwsze to, czym chwali się producent, to wykonanie z tłoczonej stalowej blachy, o grubości odpowiadającej tej z oryginału. I rzeczywiście, widać, że to nie żaden odlew tylko naprawdę formowana blacha. Mogę to stwierdzić chociażby po tym, iż niektóre z replik odróżniały się nieco profilami poszczególnych elementów korpusu, lub chociażby to, ze ten sam magazynek, do różnych egzemplarzy wchodził z różnymi oporami, bądź w miarę luźno. Można by powiedzieć, że to po prostu nieprecyzyjne wykonanie, ale o wiele trudniej jest przecież coś precyzyjnie wytłoczyć, aniżeli odlać to z formy, dlatego jak dla mnie to akurat duży plus konstrukcji.

MP5 by SRC MP5 by SRC

Bite/tłoczone są też trademarki, a dodatkowo każdy PM posiada swój indywidualny numer seryjny.

MP5 by SRC MP5 by SRC MP5 by SRC MP5 by SRC

Każda replika wyposażona jest w Duzy tłumik płomienia pod którym znajdujemy standardowe zakończenie lufy, a pod nim z kolei gwint na tłumik.

MP5 by SRC

Bardzo fajnie i starannie wykonane są przyrządy celownicze. To także nie są odlewy, gdyż widać jeszcze charakterystyczne bruzdy obrabiarki (tokarki?).

MP5 by SRC MP5 by SRC

Całość trzyma się na pinach, a nie na śrubach, co bardzo ułatwia rozkładanie itp.

MP5 by SRC MP5 by SRC

Co do innych pozytywnych aspektów, to odciągniecie cocking handle odsłania nam okno wylotu łusek i dostęp do regulacji HU.

MP5 by SRC

Warto natomiast powiedzieć o tym co jest nie tak i zdecydowanie irytował mnie jeden element – kolby. Nie mam zastrzeżeń do stałej kolby i wersji AU (kolba jak w UMP), natomiast w A5 oraz AF ma ona dość spore luzy i to akurat ani trochę mi się nie podoba. Dodatkowo w A5 po naciśnięciu dźwigni blokującej kolbę, nie sprężynuje ona jak w oryginale. Ponadto nie posiada ona możliwości pośrednich ustawień (!). Po prostu Mozę być albo złożona albo rozłożona. To dziwne, bo nawet chińskie repliki taka możliwość mają, nie mówiąc już o markowych.

MP5 by SRC

Na koniec parę słów jeśli chodzi o osiągi. Niestety tutaj szału nie ma, wszystkie testowane repliki wykazywały około 290 fps. Pomiar był stabilny, ale nie da się ukryć, że to jednak mało, biorąc pod uwagę cenę repliki. Oczywiście MP5 to replika z założenia przeznaczona do walki na mniejszych dystansach, aczkolwiek niska moc zapewne odstraszy wielu potencjalnych kupców. Po nowym roku postaram się zajrzeć do środka GB i ocenić potencjał do up-grade’u, bo podobno istnieje dość duży J.

Porównując replikę zewnętrznie do MP5 innych producentów zwraca uwagę właśnie toporność wykonania. Jak dla mnie to największy plus i pod względem realizmu bije na głowę CA czy Cymę (serii 040). Nie każdemu natomiast będzie to pasować. Kolejnym plusem z tego wynikającym jest wytrzymałość takiej konstrukcji. Założę się, iż wytrzyma więcej aniżeli ZnAlowi koledzy. Stąd też tytuł tego opisu – toporna i odporna.


Komentarzy: 2 do wpisu “Nowa linia MP5 z SRC – toporne i odporne”

Zostaw odpowiedź

Preview: