Kryzys po chińsku

Piotr "Procent" Łopaciński

Kryzys po chińsku

Od paru miesięcy na rynku chińskich replik widać wyraźną stagnacje (chociaż raczej trudno mówić o jakiejś wyraźnej recesji). Głównym jej objawem jest brak wielu modeli niemarkowych replik w sklepach. Jednakże nie ma to raczej nic wspólnego ze światowym kryzysem gospodarczym (który ChRL przechodzi mówiąc eufemistycznie dość łagodnie) Przyczyny takiegoż stanu szukać należy u samego źródła – w Chinach kontynentalnych. O co więc w tym wszystkich chodzi?

Począwszy od maja (jeszcze) tego, 2009 roku chińskie PSB (Public Security Bureau) rozpoczęło szeroko zakrojoną akcje mającą na celu przejęcie jak największej ilości nielegalnej broni (do czego zaliczały się nawet niektóre typy noży). Operacja swym zakresem objęła ogromne obszary, głównie Chin Płd-Wsch. W poczet „illlegal firearms” przyjęto oczywiście również repliki. Przedstawiciele PSB wyraźnie mówili o „broni miotającej plastikowe kule”. Zaznaczali przy tym, iż nie jest zabronione posiadanie przedmiotów, które w widoczny sposób odróżniają się od broni palnej. Jak wiadomo, o naszych replikach nie można tego raczej powiedzieć. Tak wiec od paru miesięcy tamtejsze media podają co chwile informacje o nowych partiach zniszczonego komisyjnie sprzętu. Przy każdej takiej wiadomości liczby sztuk idą w tysiące. Do tego dochodzi fakt, iż właściciele przejętego mienia i inne „osoby zamieszane” oczywiście także ponoszą konsekwencje swojego działania.

Tak więc inżynierowie, dyrektorzy, właściciele firm wytwarzających repliki trafiają do aresztu, co dodatkowo paraliżuje branże airsoftowych wytwórców. Efektem jest to, że nie dość iż zapasów magazynowych nie ma, to produkcja po prostu stoi, co bezpośrednio przekłada się na brak pewnych produktów i w polskich sklepach. Kiedy sytuacja taka ulegnie zmianie? Podobno jest już lepiej niż gorzej i wszystko powoli wraca do normy, wiec już niedługo możemy się spodziewać zapełnienia magazynów, oraz (co chyba najważniejsze) nowych modeli replik.

Źródło:

http://news.163.com/09/1226/04/5REC8RFH000120GR.html

http://news.163.com/09/1217/09/5QNOM2130001124J.html

http://www.airsoftpacific.com


Komentarzy: 3 do wpisu “Kryzys po chińsku”

Zostaw odpowiedź

Preview: