Zaostrzenie przepisów odnośnie replik airsoftowych!

Konrad Pochodaj

Dziś wieści ze Szwajcarii. Być może ktoś z Was wybierał się w przyszłym roku na event do tego pięknego kraju. Niestety 12 grudnia 2008 przepisy dotyczące airsoftu w Szwajcarii zostaną zaostrzone. Szwajcarska społeczność airsoftowa wydaje się jednak z tego faktu zadowolona… Poniżej przekład maila wystosowanego do „airsoftowców wszystkich krajów”. Myślę, że warto się z nim zapoznać

Drodzy przyjaciele Airsoftowcy

Chcielibyśmy poinformować wszystkich graczy z całego świata o nadchodzących zmianach w przepisach prawnych dotyczących broni na terenie Szwajcarii, które wejdą w życie z dniem 12 grudnia 2008. Z godnie z nowymi postanowieniami replika Airsoft nie będzie postrzegana dłużej jako zwykła zabawka lecz jako prawdziwa broń. W związku z tym zajdą pewne zmiany dotyczące głównie obszarów, które zostały wymienione i w skrócie opisane poniżej:

– Import broni i niektórych części broni na teren Szwajcarii
– Komercyjny handel bronią i niektórymi częściami broni
– Przepisy o handlu bronią i niektórymi częściami broni dotyczące osób prywatnych
– Transport broni przez osoby prywatne (obywateli Szwajcarii)
– Transport broni
– Organizacja spotkań Airsoftowych

Import broni i niektórych części broni do Szwajcarii

Tylko firmy posiadające licencje na handel bronią będą mogły importować repliki Airsoft i związane z nimi części na teren Szwajcarii. Osoby prywatne mogą złożyć podanie o wydanie jednorazowego pozwolenia na import, które uprawni je do importu pewnej pre-definiowanej repliki lub jej części.

Komercyjny handel bronią i niektórymi częściami broni

Poza powyżej wspomnianymi obowiązkami firmy będą także musiały spełnić inne wymagania takie jak specjalna ochrona miejsca przechowywania produktów etc.

Przepisy o handlu bronią i niektórymi częściami broni dotyczące osób prywatnych

Osoby prywatne poniżej 18 roku życia nie będą mogły dłużej posiadać replik Airsoft. Posiadanie repliki będzie nielegalne. W przypadku chęci kupna lub sprzedaży broni airsoft niezbędne będzie zawarcie specjalnej umowy handlowej dotyczącej broni pomiędzy sprzedawcą a kupującym zawierającej określone informacje dotyczące obydwu ze stron. Osoby nie będące prawnymi obywatelami Szwajcarii nie będą miały prawa zakupu replik airsoft.

Transport broni przez osoby prywatne (obywateli Szwajcarii)

Z powodu zakwalifikowania replik airsoft do tej samej kategorii do której należy prawdziwa broń ich transport nie będzie dłużej legalny. Wyjątek stanowi bezpośredni transport repliki na miejsce w którym odbywać się będzie impreza airsoftowa

Transport broni przez osoby prywatne (osoby nie będące obywatelami Szwajcarii)

Aby przekroczyć granice i wejść na terytorium Szwajcarii i kontynuować swoją podróż posiadacz repliki potrzebował będzie specjalnego pozwolenia.

Organizacja spotkań airsoftowych

Organizator musi spełnić specjalne wymagania, które zostaną na niego nałożone.
Jak już zostało wyżej wspomniane powyższe opisy nie zawierają wielu szczegółów, a jedynie zwracają uwagę na pewne aspekty i mają charakter informacyjny. Szczegółowy opis jest dostępny na naszej stronie.

Podsumowując możemy powiedzieć, że jesteśmy pozytywnie nastawieni do nadchodzących zmian. Do tej pory każdy mógł kupić broń airsoft i wykorzystać ją w nieetycznych lub nielegalnych celach co w przeszłości doprowadziło do powstania negatywnych opinii w mediach a co za tym idzie złego wizerunku wśród społeczeństwa.


Komentarzy: 6 do wpisu “Zaostrzenie przepisów odnośnie replik airsoftowych!”

 • Sebastian Kackiewicz Says:

  Kto wystosował ten list? Kto jest jego autorem?

 • SAper Says:

  Pewnie ten co mu nie przeszkadzają takie obostrzenia… Raczej na jego miejscu nie był bym tak zadowolony.

 • Bartosz Pochodaj Says:

  Info opublikowal Rafi Vice President Swiss Airsoft Federation

 • Besol Says:

  Co raz bliżej naszych granic, co raz bliżej…

 • cziman Says:

  No, pięknie. Czyli teraz chińskie plastikowe pistolety na kulki są w tej samej kategorii co – dajmy na to – broń automatyczna. Czyli stosując logikę odwrotną do tej w artykule – jeżeli mam prawo biegać z żółtym, oczojebnym pistoletem z napisem SUPER COMNANDOE GUN za 8,50 z kiosku to znaczy że mogę też bawić się myśliwskim sztucerem taty.

  Bo przecież plastikowa kulka wystrzelona z repliki 450 fps powoduje obrażenia tej samej kategorii co pocisk 5,56×45.

  Widzę że lęk przed FPSami przestaje być fobią samych tylko graczy airsoftu.

 • Konrad Says:

  Smutna prawda… .

Zostaw odpowiedź

Preview: